İnanç sistemleri, günlük yaşamı düzenlemeye yönelik kurallar koyuyor. Bu kurallar içinde beslenme önemli bir yer tutuyor.

ramazan, kuran, islam, kitap, cami, ibadet

İslam dininde tüketilmesine izin verilen besinler helal gıda adıyla anılıyor. Helal gıda, çiftlikten veya tarladan sofraya kadar tüm aşamalarda, İslami kurallara uygun olarak gelen besinleri ifade ediyor.

helal gıda, halal certified,

İslam ilkelerine dayanan beslenme modeli olarak tanımlanan helal diyet ise kan, içinde kan bulunan yiyecekler, alkol, domuz eti, sürüngenlerin, yırtıcı kuşların ve etçil hayvanların etleri gibi besinlerin yasaklandığı¹ beslenme kurallarına karşılık geliyor.

helal gıda, halal sertifikalarıHelal yönergelere göre kesim sırasında hayvanın canlı olması ve herhangi bir hastalığının bulunmaması gerekiyor. Ayrıca hayvanın Allah’ın adı anılarak, acı çektirilmeden ve şah damarından başlanarak kesilmesi gerektiği bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Helal beslenme/diyet ve helal gıda kavramlarının aynı zamanda besinlerin helal kazançla, yasal ve meşru yollarla temin edilmesini² içerdiği belirtiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/kosher-vs-halal
²dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1201786
682 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir