Hububat Arapça habbe (tane, tahıl tanesi ya da tohum) sözcüğünün¹ çoğulundan geliyor. Tahıl ise yine Arapça dâhil (giriş, getiri ya da verim) sözcüğünden² türüyor.

Einkorn, siyez buğdayı

Siyez buğdayı

Buğday, arpa, darı, çavdar, mısır ve pirinç gibi un üretmeye yarayan taneli bitkiler hububat olarak isimlendiriliyor. Hububat ile tahıl aynı anlamda kullanılıyor.

ekmek, ekşi mayalı ekmek, karbonhidrat, kesme tahtası, kaşık, un

Hububatlar ekmek, makarna, kuskus, erişte ve kahvaltılık gevrek üretiminde kullanılıyor. Vitamin, mineral, karbonhidrat (nişasta, diyet lifi) ve diğer besin ögelerini içermeleri nedeniyle hububatların sağlıklı beslenmede daha da önemsenmesi gerekiyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

¹etimolojiturkce.com/kelime/hububat
²etimolojiturkce.com/kelime/tahıl
2.754 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

fatma · 23 Mayıs 2024 11:10 tarihinde

çok teşekkürler. link paslaşabiliriz.

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 23 Mayıs 2024 11:39 tarihinde

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yazımın sizin için faydalı olduğunu duymak beni çok mutlu etti. Elbette, link paylaşabilirsiniz, bilgilerin daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlamak harika olur.
İlginiz ve desteğiniz için tekrar teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir