Hububat Arapça habbe (tane, tahıl tanesi ya da tohum) sözcüğünün¹ çoğuludur. Tahıl ise yine Arapça dâhil (giriş, getiri ya da verim) sözcüğünden² geliyor.

Einkorn, siyez buğdayı

Siyez buğdayı

Buğday, arpa, darı, çavdar, mısır ve pirinç gibi un üretmeye yarayan taneli bitkiler hububat olarak isimlendiriliyor. Hububat ile tahıl aynı anlamda kullanılıyor.

ekmek, ekşi mayalı ekmek, karbonhidrat, kesme tahtası, kaşık, un

Hububatlar ekmek, makarna, kuskus, erişte ve kahvaltılık gevrek üretiminde kullanılıyor. Vitamin, mineral, karbonhidrat (nişasta, diyet lifi) ve diğer besin ögelerini içermeleri nedeniyle hububatların sağlıklı beslenmede daha da önemsenmesi gerekiyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹etimolojiturkce.com/kelime/hububat
²etimolojiturkce.com/kelime/tahıl
1.420 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »