Çatışma, birden daha fazla seçenek veya olasılıkla karşı karşıya kaldığımızda ortaya çıkar. Stres düzeyimizi artıran ve bize kararsızlık yaşatan çatışmanın üç türü vardır.

seçenek, yol, ayrım, çatışma, stres, karar, ayak, deniz, kum, yollar

1 • Yaklaşma-yaklaşma çatışması

Bize cazip gelen iki veya daha fazla seçenekten birini seçmemiz gerektiğinde yaşadığımız çatışmadır. Günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaştığımız ve çözümü en kolay olan  çatışma türüdür.

Hayalini kurduğu ve girmeye hak kazandığı Güzel Sanatlar Fakültesi ile iyi bir üniversitenin Mühendislik Bölümü arasında tercih yapmak zorunda kalan bir öğrenci yaklaşma-yaklaşma çatışması yaşar.

bulimiya, bulimiya nervoza, kusma, aşırı yeme, erkek, kabak, tatlı, zayıflama, yeme bozukluğu, diş, dişçi, diş hekimi, diş çürüğü

2 • Kaçınma-kaçınma çatışması

Birden fazla olumsuz seçenek veya olasılıktan birini seçmek zorunda kaldığımız çatışma türüdür. Bize daha az kötü gelen olasılığı seçerek çözmeye çalışırız.

Diş hekimi korkusu olan bir kişinin aynı zamanda diş ağrısı çekmek istememesi

ödem, edema, bacak, leg

3 Yaklaşma-kaçınma çatışması

En zor çözülen çatışma türüdür. Bir seçeneğin hem istenen hem de istenmeyen özelliklere sahip olduğu durumdur. O seçeneğe hem yaklaşmak hem de ondan uzaklaşmak isteriz.

Arkadaşlarıyla birlikte denize girmek isteyen bir gencin boğulmaktan korkması

seçenekler, seçenek, çatışma, yaklaşma, kaçınma, kara, kararverme, kıyafet, stres

Yaşanan çatışmanın düzeyi ve nasıl çözüleceği kişiden kişiye değişir. Sizler en çok hangi çatışma türünü yaşıyorsunuz ve çatışmalarınızı çözerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

1.627 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir