Hem bir hastalık hem de semptom olabilen ishal, devam ettiği süreye göre akut ishal ya da kronik ishal olarak ikiye ayrılıyor.

tuvalet kağıdı, wc, kabızlık, sindirim sistemi, boşaltım, karın ağrısı, ishal, gaz, peklik, doluluk, kaka, bok

  • Akut ishaller çoğunlukla enfeksiyon ajanlarına bağlı olarak oluşuyor ve dört haftadan kısa sürüyor.
  • Kronik ishaller ise dört haftadan uzun sürüyor ve bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Kronik ishallerin habercisi olabilecek hastalıklar şöyle sıralanıyor: Crohn ve ülseratif kolit gibi inflamatuvar bağırsak hastalığı, çölyak, iskemik kolit, pankreas ekzokrin enzim yetersizliği, SİBO (ince bağırsakta aşırı bakteriyel çoğalma), kronik pankreatit, sindirim kanserleri ve paraziter enfeksiyonlar.

doktor, sağlık personeli, beyaz önlük, hastane

Kronik ishalin eşlik ettiği vakalarda bu ishalin nedenine yönelik tedavi uygulanıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.426 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir