Bu içeriğimde kanın pıhtılaşmasında, kemik ve kalp sağlığının korunmasında görev alan K vitaminlerinin farklarını konuşalım istiyorum.

K vitamini bitkisel kaynaklı besinlerde K1 vitamini formunda bulunuyorken bağırsak florasında ve hayvansal kaynaklı besinlerde K2 vitamini şeklinde üretiliyor.

  • K1 vitaminine ait emilim oranının %10 ve altında olduğu¹ biliniyor. Yağ içeren besinlerle beraber bulunması nedeniyle K2 vitamininin daha yüksek bir emilim oranına sahip olduğu tahmin ediliyor.
  • K2 vitamini yapısında uzun bir yan zincir barındırıyor. Bu durum K2 vitamininin kanda K1 vitamininden daha uzun süre dolaşmasına olanak tanıyor. K1 vitamini kanda birkaç saat kalabiliyorken bazı K2 formları günlerce dolaşımda olabiliyor.
  • K1 vitamini öncelikle karaciğere taşınıyor ve karaciğer tarafından kullanılıyor. K2 vitamini ise  tüm dokularda kullanılabiliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Hem K1 hem de K2 vitaminlerinin kemik ve kalp sağlığı üzerindeki etkilerini daha fazla incelemek ve bu iki vitamin arasındaki farkları belirlemek için daha yüksek kaliteli ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2
584 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir