Bal tahta, metal, cam, porselen veya plastik kaşıkla tüketilebiliyor. Toplumda yaygın olarak bilinen bal tahta kaşıkla yenir efsane mi gerçek mi?

bal, sarı, tatlı, kavanoz, petek

Balda ahşap kaşık kullanımının birtakım dezavantajları bulunuyor. Yapılan bir çalışmada arı sütü, polen, kestane, narenciye ve çiçek ballarının da dâhil olduğu 45 arı ürününde hangi kaşığın kullanılması gerektiği araştırıldı.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Çeşitli kaşıkların 30 gün boyunca bal dolu kavanozlarda bekletildiği çalışmanın sonuçları şu bilgilere erişmemizi sağlıyor:

  • Tahta kaşık pürüzlü bir yapıya sahiptir. Bu durum balda zararlı mikroorganizma oluşmasına neden olabiliyor.
  • Plastik kaşık hem asidik hem de sıcak besinlerle/ortamlarla etkileşime girerek toksik madde oluşturabiliyor.
  • Paslanmaz çelik kaşık kullanımında herhangi bir olumsuz durum yaşanmıyor.
  • Porselen ya da cam kaşıkların darbeye ve kırılmaya karşı dayanıklı olmamaları dışında olumsuz özellikleri bulunmuyor.

Hem bal hem de diğer arı ürünlerini tüketirken ekipman konusunda seçici davranmanızı, öncelikle paslanmaz çelik, onu bulamazsanız porselen veya cam kaşık kullanmanızı öneriyorum. Sağlıkla kalın.

729 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir