Polenlerin mikroorganizma, enzim, sıcaklık ve nem etkisiyle kimyasal değişikliğe uğramış biçimine perga veya arı ekmeği ismi veriliyor.

arı ekmeği, perga, arı ürünleri

Perga larvaları beslenmek amacıyla ergin arılar tarafından tüketiliyor. Polenden farklı bir kompozisyona sahip olan perganın besin bileşimi şöyledir:

Perga elzem aminoasitlerle birlikte B2, B3, B5, B7, B9, C, E, K vitaminleri, karotenoit, rutin ve flavonoit¹ içeriyor. Yapısında barındırdığı laktik asit nedeniyle perganın polenden daha yüksek asiditiye sahip olduğu¹ belirtiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Önemli bir probiyotik kaynağı olarak görülen perga, arı ürünlerine karşı alerjisi olmayan iki yaşın üzerindeki herkes tarafından tüketilebiliyor. Perga hakkında daha detaylı çalışmalar yapılması bekleniyor. Sağlıkla kalın.

¹profdrsibelsilici.com/perga/
674 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x