Son 50 yılda üç kat artarak 650 milyondan fazla kişiyi etkileyen obezite, küresel çapta yaygınlık göstererek adeta pandemi haline gelen kronik bir hastalıktır.

BMI, BKİ, VKİ, beden kütle endeksi, vücut kütle endeksi, body mass index, vücut kitle indeksi, beden kitle indeksi

Beden kütle indeksinin hesaplanması

Obezite beden kütle indeksi (BKİ) ismi verilen formül kullanılarak sınıflandırılıyor. BKİ, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle elde ediliyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksinin (kg/m²) sınıflandırılması

Elde edilen değer 30,00-34,99 aralığında sonuçlandığında klas I obezite durumundan söz ediliyor. Klas I obezite, birinci derece obezite veya evre 1 obezite olarak da isimlendirilebiliyor.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

Eğer boy uzunluğunuz:

  • 150 cm ise 67,5 kg
  • 155 cm ise 72 kg
  • 160 cm ise 76,8 kg
  • 165 cm ise 81,6 kg
  • 170 cm ise 87,5 kg
  • 175 cm ise 91,8 kg
  • 180 cm ise 97,2 kg ve üzerinde bir vücut ağırlığınız bulunuyorsa klas I obezite varlığından söz ediliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezitenin koroner arter hastalığı, diyabet ve uyku apnesi riskini artırdığı biliniyor. Klas I obeziteniz bulunuyorsa size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi ve diyetisyen takibi isteyin. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yıldız Şenol, Kırımlıoğlu Nurdan (2021). Obezite ile yaşayan bireylerin özerkliği, Türkiye Biyoetik Dergisi, 2021 Vol. 8, No. 2, 100-113
1.016 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir