İnsanları turistik amaçlı seyahate yönelten nedenlerden birinin de sağlık olduğu biliniyor. Sağlık turizmi, insanların tedavi amacıyla gittikleri yerlerde beslenme, dinlenme, konaklama ve eğlenme gereksinimlerinin karşılanması olarak tanımlanıyor.

portakal, yemek fotoğrafçılığı, kuru portakal

Bireyler tedavi olmak, formda kalmak, ağırlık kaybetmek, gevşemek ve rahatlamak amaçlarıyla seyahat ediyor. Yapılan bu seyahatler klimatizm, termalizm ve üvalizm olarak üçe ayrılıyor. Bu içerikte klimatizm konusunu ele alacağım. Termalizm ve üvalizm içeriklerime buradan ulaşabilirsiniz.

kadın, kitap, yayın, kuram, teori, kaynak, literatür, bilgi, motivasyon, motive

Klimatizm sağlıklı iklim ortamında bulunma olarak tanımlanıyor. Sağlıklı iklim kuşağı deniz seviyesinden 800-2000 metreye kadar, ormanlık ve rekreasyon alanları olan, orta yükseklikteki dağlık yerleri¹ ifade ediyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Hastalanmadan çıkabileceğiniz uzun ve keyifli tatiller diliyorum. Sağlıklı ve mutlu kalın.

1R. Pars Şahbaz, Uğur Akdu & Serap Akdu (2012) Türkiye'de medikal turizm uygulamaları: İstanbul ve Ankara örneği
1.051 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir