Anne sütünün içeriği bebeğin gereksinimlerine göre günler içerisinde değişiklik gösteriyor. Doğum sonrası ilk 5 gün salgılanan koyu kıvamlı sarı süt kolostrum olarak isimlendiriliyor. Kolostrumun yerini 7-15. günlerde geçiş sütü ve 15. günden sonra olgun süt alıyor.

anne, bebek, emzirme, anne sütü

Halk arasında ağız sütü olarak da bilinen kolostrum miktar olarak az olsa da yüksek protein, düşük yağ ve düşük laktoz içeriği ile bebeğin ihtiyaç duyduğu enerji ile besin ögelerini sağlıyor.

anne, bebek, emzirme, anne sütü

Kolostrum içerdiği anti-enfektif etmenler sayesinde bebeği enfeksiyonlara karşı koruyor.

Kolostrumun içeriğinde bulunan epidermal büyüme faktörleri bağırsağın olgunlaşmasını sağlayarak alerji ve intolerans gelişmesini önlüyor.

gut, bağırsak, ikinci beyin, sindirim, barsak, probiyotik

Kolostrum yenidoğan sarılığına neden olan bilirubinin bağırsaklar aracılığıyla atılmasını sağlayarak¹ sarılığı önlüyor.

Diyetisyen Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Yukarıda sözünü ettiğim nedenlerden dolayı anne sütünün verilemediği özel durumlar haricinde bebeğinize vermeniz gereken ilk besin anne sütü olmalıdır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için pediatri hekiminizden ve diyetisyeninizden danışmanlık alabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

¹Samur, G. (2012). Anne sütü. Sağlık Bakanlığı Yayınları, Ankara.
1.213 kez okundu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu, İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle Psikoloji (yan dal) eğitimini tamamladı. Anne-çocuk beslenmesine olan ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans bölümüne başladı. Stajlarını MLP Care Hastaneler Grubu’na bağlı çeşitli hastanelerde tamamladı. Şuan bir catering firmasında toplu beslenme sistemleri alanında çalışmaktadır ve online olarak danışan kabul etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir