Yemek pişirme tekniklerinden biri olan mücver kabak, patlıcan, taze fasulye, kadayıf, yumurta, kıyma, ciğer gibi besinlerle yapılabiliyor. 20 değişik¹ mücver yemeğinin bulunduğu belirtiliyor.

kabak mücver

Kabak mücverin tuzla ovulup acısı alınan ve ince kıyılan kabaklarla yapıldığı, kabakların un ve yumurtadan hazırlanan karışımla harmanlanıp pişirilerek yapıldığı biliniyor.

anne, çocuk, kız, mutfak, yemek, yumurta, çocuk beslenmesi

Mücver tariflerinde taze sebzelerin kullanılması besin değerini artırıyor. Kabak, patlıcan, taze fasulye gibi sebzeler posa, vitamin ve mineral bakımından zengin olduklarından mücverin sağlıklı bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Öte yandan kızartma yerine fırında pişirme veya haşlama gibi daha sağlıklı pişirme yöntemleri tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede hem daha az yağ almış hem de kızartmayla ortaya çıkan kanser öncüsü maddelerin miktarını azaltmış olacaksınız. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCcver
221 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir