Keçi, koyun ve sığır gibi hayvanların kalınbağırsağına bumbar ismi veriliyor. Bumbuarın temizlenerek pirinç ya da bulgurla doldurulmasıyla ve salçalı suda haşlanmasıyla yapılan sakatat yemeğine ise bumbar dolması (mumbar dolması ya da kısaca mumbar) adı veriliyor.

mumbar, bumbar, mumbar dolması, sakatat dolma

Mumbar dolması, img.acunn.com/uploads/icerikler/2020/11/13/mumbar-dolmasi-nasil-yapilir.jpg

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine özgü bir lezzet olan mumbar dolmasının yaz ayları yerine kışın daha sıklıkla tercih edildiği biliniyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Yüksek kolesterolünüz varsa mumbar dolmasını haftanın bir gününden daha sık tüketmemenizi, diyabetiniz varsa mumbar dolmasını pirinçle değil bulgurla ya da esmer pirinçle hazırlamanızı tavsiye ediyorum. Sağlıkla kalın.

977 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir