Nisan ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

meyve, antioksidan, berry, çileksi meyveler

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumdadır. Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görmekteyiz.

Süper market manav reyonu, market meyve sebze bölümü

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa Nisan ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz:

elma, kırmızı elma, meyve

Nisan ayı meyveleri

Bu meyveleri diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa nisan ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önereceği ölçüde tüketebilirsiniz.

black murberry, karadut, kara dur, Morus nigra

Nisan ayı sebzeleri

Bu sebzeleri mevsiminde dondurmanız koşuluyla nisan ayı dışında da uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

yeşillik

Nisan ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Diyetisyen, besin analizi, diyet gözlemi, beslenme doktoru

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını öneriyorum. Nisan ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Nisan ayının başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile, sağlıkla kalın.

2.945 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Nisan ayında hangi meyve ve sebzeleri tüketmelisiniz? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Nisan 2020 15:28 tarihinde

[…] Nisan ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak devamı… […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir