Online danışmanlık hizmeti, diyetisyenin ofisine gitme imkanı bulamayan danışanların akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi teknolojik cihazlar üzerinden görüntülü veya sesli olarak gerçekleştirilen danışmanlık hizmetini ifade ediyor.

online diyet, uzaktan besienme, online diyetisyen, ofis, kahve, mac

Pandemi, yoğun iş temposu ve ulaşımdan kaynaklanan sorunlar nedeniyle online danışmanlık hizmetine eğilim artış gösteriyor. Bu süreçte danışanlar nasıl bir yol izleyeceğini merak edebiliyor.

online diyet, uzaktan beslenme danışmanlığı, diyetisyen, klavye, mac, bilgisayar, yazar, yazı, makale, ananas

Diyetisyeniniz ile online görüşmelerde dikkat etmeniz gereken 25 maddeyi sizler için derledim, keyifli okumalar diliyorum.

 1. Öncelikle online diyet ve beslenme danışmanlığı hizmeti almak istediğiniz kişi beslenme ve diyetetik lisans diploması alarak diyetisyen unvanını kullanmaya hak kazanmış sağlık profesyoneli olmalıdır.
 2. Danışanın talebi doğrultusunda sesli veya görüntülü görüşme sağlanır. Sesli görüşmeler WhatsApp üzerinden veya telefon aracılığı ile görüntülü görüşmeler ise Skype, Zoom ya da Google Meet gibi programlar üzerinden gerçekleştirilir.
 3. Görüşmelere başlamadan önce diyetisyeninize mutlaka güncel iletişim adresinizi vermelisiniz. Olası bir değişiklik durumunda bilgilendirme sağlamalısınız.
 4. Gönüllülük esasına dayalı bir program olması nedeniyle diyet danışmanlığı hizmetlerinde devam zorunluluğu bulunmaz. Diyetisyeninize önceden haber vermeniz koşuluyla aldığınız hizmeti sonlandırabilirsiniz.
 5. Ancak gönüllülük randevu alıp görüşmeye katılmamak değildir. Diğer danışanların seanslarını olumsuz etkilememek adına randevunuza katılamayacaksanız mutlaka 1 iş günü öncesinden diyetisyeninize haber vermelisiniz. Randevularınıza sadık kalmadığınızda diyetisyeniniz danışmanlık hizmetini sonlandırabilir.
 6. Randevu sıklığı danışanın durumu göz önünde bulundurularak haftalık, iki haftalık ya da aylık olarak planlanabilir. Görüşme süreleri ise 20-30 dakika arasında değişir. Danışmanlık hizmetinin kaç hafta süreceği ise yine danışanın durumuna göre karar verilir.
 7. Danışmanlık hizmetine başlamadan önce kaynağı uzmana ait olmayan bilgileri bir kenara bırakmalısınız. Başvuru amacınızın farkında olarak diyetisyeniniz ile işbirliği içinde olmalısınız.
 8. Diyetisyeninizin sizin için belirlediği günlerde sabah aç karnına, tuvalete çıktıktan sonra ve aynı kıyafetlerle tartılıp sonucunuzu not almalısınız.
 9. Diyetisyeninizin sizden istediği kan tetkiklerini ve besin tüketim kaydını randevu saatinizden 20 dakika önce WhatsApp üzerinden ulaştırmalısınız.
 10. Görüşmelerinizde aksama yaşanmaması için randevunuzdan 10 dakika önce bağlantı ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Sizden kaynaklanan bağlantı sorununda görüşmelerinize ek süre verilmezken diyetisyeninizin yaşadığı bağlantı sorununda geçen süreniz telafi edilir.
 11. Randevularınıza gecikmemelisiniz. Görüşme saati itibari ile 15 dakikayı aşan gecikmelerde randevunuz otomatik olarak iptal edilir. 15 dakikadan kısa süreli yaşanan gecikmelerde ise randevunuz iptal edilmez fakat seans sürenize ekleme yapılmaz, görüşmeniz normal zamanında biter.
 12. Bilgisayar üzerinden sağlanacak görüntülü görüşmelerde bilgisayarınızın güvenlik duvarı ayarları ve virüs koruması gibi güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmalısınız.
 13. Kişisel bilgisayar/telefon ile görüşmelere katılmalısınız. Görüşmelerinizde toplu alanlarda kullanılan bilgisayarı/telefonu kullanmamalısınız.
 14. Randevularınıza gürültülü ortamlarda katılmamalısınız. Kendinize ait bir odada katılıyorsanız görüşme sırasında kapınızı kapalı tutmalısınız. Rahatsız edilmeyeceğinizden emin olmalısınız.
 15. Bilgisayar üzerinden sağlanan görüşmelerde telefonunuzu sessize almalı veya kapalı tutmalısınız.
 16. Görüşmelerinizde çevredeki uyaranların dikkatinizi dağıtmaması için kulaklık kullanabilirsiniz.
 17. Diyetisyeninizin görüşme sırasında size aktardığı bilgileri dikkatlice dinlemeli ve sorularınız olduğunda sormalısınız.
 18. Danışmanlık sürecinde ve sonrasında görüşmede konuşulanlar diyetisyen ve danışan arasında gizli kalır. Danışan mahremiyetine özen gösterilir ancak danışan bir başkasına zarar veriyorsa veya taciz / istismar durumları söz konusu ise danışanın da bilgisi dâhilinde gizlilik gerekli mercilerle paylaşılmak üzere bozulur.
 19. Görüşmelerinizde diyetisyeninizin onayı olmadan ses/video kaydı alamazsınız.
 20. Görüşmenin yapıldığı gün içerisinde diyetisyeniniz beslenme programınızı WhatsApp ya da mail üzerinden size ulaştırır.
 21. Beslenme programı danışana özel olarak hazırlandığı için programınızı bir başkası ile paylaşmamalısınız. Aynı zamanda bir başkasının programını da uygulamamalısınız.
 22. Size özel hazırlanan beslenme programına sadık kalmalısınız. Diyetisyeninize danışmadan programınızda değişiklik yapmamalısınız.
 23. Beslenme programınızı uygularken aklınıza takılan soruları diyetisyeninize mesai saatleri içerisinde WhatsApp ya da mail üzerinden sorabilirsiniz.
 24. Diyetisyeniniz sizden farklı bir uzmanla görüşmenizi önerebilir veya farklı bir uzmandan danışma sürecinize ilişkin görüş talep edebilir
 25. Sağlık profesyoneli olan diyetisyene sözlü saldırıda bulunulması durumunda danışmanlık hizmeti sonlandırılarak kolluk kuvvetlerine haber verilir. Hiçbir sağlık sorununu şiddetle çözülemez.

Dikkat etmeniz gereken bu maddeler online danışmanlık sürecinde karşılıklı hak ve sorumlulukları içeriyor.

Diyetisyen Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyen · Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyeniniz ile online görüşmelerde bu maddeleri kabul etmeniz alacağınız hizmet için ön koşul niteliği taşıyor. Online danışmanlık hizmeti almaya karar verdiyseniz randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

1.096 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir