Bedensel, psikolojik, sosyal ve cinsel gelişimin henüz tamamlanmadığı 0-18 yaşları arası çocukluk dönemi olarak ele alınıyor.

çocuk, mont, çanta, okul, ilkokul, ana okulu, kreş-2

Bu dönemde çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin, çocuğun gelişimi için gerekli olan fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaması çocuk ihmali olarak tanımlanıyor.

Psikolojik ilkyardım, psikolog desteği

Çocuğa bakım verenler ve diğer yetişkinler tarafından çocuğun;

  • fiziksel, duygusal, zihinsel ve cinsel gelişimini engelleyen,
  • bedensel ve psikolojik sağlığına zarar veren,
  • kazara gelişmeyen olaylara maruz bırakılmasına da çocuk istismarı deniyor.

çocuk, okul, okul fobisi, okula gitmek istemiyor, psikolog, çocuk psikolojisi

Çocuğun örselenmesi olarak da ifade edilen çocuk istismarı; fiziksel, cinsel ve duygusal olarak üçe ayrılıyor.

Psikolojik destek, terapi, psikoterapi, psikologFiziksel istismar, çocuğun beden bütünlüğüne zarar veren; vurma, yakma, itme, ısırma, çimdikleme, silah kullanma, dövme, tekmeleme ve sarsma gibi davranışları içeriyor.

pika, yeme bozukluğu, hekim, doktor, hastane, danışmanlık, psikolog,

Cinsel istismar; çocuğun gelişim düzeyine uygun olmayan, tam olarak anlamlandıramadığı ve farkında olarak onaylamadığı cinsel davranışlar olarak tanımlanıyor.

kitap, yazı, literatür, araştırma, okuma

Duygusal istismar; çocuğun ona bakım veren kişiler tarafından kısıtlanması, reddedilmesi, korkutulması, duygusal paylaşım yapmasına izin verilmemesi, sert şekilde uyarılması, aşağılanması, görmezden gelinmesi, olumsuz sıfatlarla etiketlenmesi, suçlanması ve gelişimine uygun olmayan taleplerde bulunulması gibi tutum ve davranışları ifade ediyor.

hukuk, adalet, tokmak, avukatUnutulmamalıdır ki cinsel istismar; çocuğun giyinişi, davranışı ve cinsiyeti ile ilgili değildir. Her toplumda ve eğitim düzeyinde görülebilen cinsel istismar, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan ve bildirimi zorunlu bir suçtur. Çocuk istimrarından şüphelendiğinizde 155’e veya Cumhuriyet Başsavcılığına bildirim yapabilirsiniz.

1.444 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir