Midenin arkasına yerleşmiş bir organ olan pankreas, sindirime yardımcı pankreatik sıvılar ve insülin gibi hormonlar salgılıyor.

pankreas, organlar

Pankreas kanseri için sigara, alkol, hayvansal yağdan zengin diyet, kronik pankreas iltihabı (kronik pankreatit) ve aile öyküsü önemli risk faktörleri olarak sıralanıyor. Sarılık, karın ağrısı, iştahsızlık, ağırlık kaybı ve bulantı ise pankreas kanserinin en önemli semptomlarını oluşturuyor.

pankreas, organlar

pankreasın anatomik çizimi

Pankreas kanserinin tanısında:

  • Detaylı fizik muayene,
  • momografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri öne çıkıyor.

Endoskopik ultrasonografi işlemi sayesinde 3 cm’den daha küçük tümörler görülebiliyor. Pankreas kanseri tanısı için biyopsi örnekleri de alınabiliyor.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi pankreas kanseri tedavisinde de erken tanının önemsenmesi gerekiyor. Erken evrede cerrahi yöntemler tedavi edici olabiliyor. Bunun dışında kemoterapi ve radyoterapi de gerekebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

923 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir