İnsan bağırsağında 100 trilyon kadar yararlı ve zararlı bakteri yaşıyor. Yararlı bakterilerden ve mayalardan oluşan mikroorganizmalara probiyotik deniyor.

gut, bağırsak, ikinci beyin, sindirim, barsak, probiyotik

Probiyotikler kabaca laktobasillus, laktokokus ve bifidobakteriyum olarak üçe ayrılıyor.

gut, bağırsak, ikinci beyin, sindirim, barsak, probiyotik

Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanser türleri ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmak üzere probiyotikler geliştirilmeye devam ediyor.

probiyotik, Besin desteği, ilaç, gıda takviyesi, diyet ilacı

Probiyotik besinler nelerdir?

Kefir, yoğurt ve ayran gibi fermente süt ürünleri, probiyotik besinlerin başında geliyorsa da bu besinlerde bulunan probiyotik mikroorganizma sayısı gereksinimin son derece altında kalıyor.

yoğurt, çilek, kırmızı meyveler, kitap, tatlı, sütlü tatlıTurşu probiyotik bir besin mi?

Turşu her ne kadar probiyotik bir besinmiş gibi lanse ediliyorsa da bu besindeki mikroorganizmalar, probiyotik bakteri grubu içinde yer almıyor.

salamura, turşu, konserve

Tarhana ve ekşi mayalı ekmek neden probiyotik besin değil?

Ekşi mayalı ekmek ve tarhana gibi besinler hazırlanırken pişirilmeleri nedeniyle probiyotik özelliklerini kaybediyor. Çünkü pişirilen hiçbir besinde canlı mikroorganizma kalmıyor.

ekmek mayası, yeast, maya

Herhangi bir kronik hastalığınız bulunmuyorsa probiyotik beklentisine girmeden kefir, yoğurt, ayran, ekşi mayalı ekmek ve tarhana kullanabilirsiniz.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Çok miktarda tuz içermesi nedeniyle turşuyu diyetinize nadiren eklemenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

3.123 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir