Radyoterapi olarak da bilinen radyasyon onkolojisi, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Radyasyon onkolojisi hangi hastalıklarla ilgileniyor, radyasyon onkolojisi uzmanı nasıl olunuyor, radyasyon onkolojisi eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden radyasyon onkolojisi randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

diyetisyen, mr, görüntüleme, hasta, öneri, diyet, hastane

Radyasyon onkolojisi hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Baş ve boyun kanserleri,
 • beyin tümörleri,
 • meme ve akciğer kanserleri,
 • lenfomalar,
 • prostat ve mesane kanserleri,
 • yumuşak doku tümörleri,
 • cilt kanserleri,
 • kemik tümörleri,
 • kadın hastalıkları kanserleri,
 • çocukluk çağı tümörleri,
 • sindirim sistemi kanserleri

Radyasyon onkolojisi, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz radyasyon onkolojisi hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

erkek diyetisyen, hasta

Radyasyon onkolojisi uzmanı nasıl olunuyor?

Radyasyon onkolojisi alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede radyasyon onkolojisi alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Radyasyon onkolojisi eğitimi kaç yıl sürüyor?

Radyasyon onkolojisi uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra radyasyon onkolojisi alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir radyasyon onkolojisi hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden radyasyon onkolojisi randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden radyasyon onkolojisi randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak radyasyon onkolojisi randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden radyasyon onkolojisi randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve radyasyon onkolojisi hekiminden radyasyon onkolojisi randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

radyasyon onkolojisi uzmanlığı kaç yıl, radyasyon onkolojisi uzmanlık süresi, radyasyon onkolojisi uzmanlık yılı, radyasyon onkolojisi doktoru nasıl olunur, radyasyon onkolojisi doktoru olmak için ne okumak gerekir, radyasyon onkolojisi, radyasyon onkolojisi uzmanı, radyasyon onkolojisi doktoru, radyasyon onkolojisi hekimi, radyasyon onkolojisi eğitimi, radyasyon onkolojisi olmak için kaç sene okumam gerekiyor, MHRS radyasyon onkolojisi randevusu, radyasyon onkolojisi randevusu al, radyasyon onkolojisi bölümüne hangi doktor bakar, radyasyon onkolojisi olmak için ne bölüm okunur, radyasyon onkolojisi ve diyetisyen, radyasyon onkolojisi ve psikolog, radyasyon onkolojisi ve fizyoterapist, radyasyon onkolojisi randevu al, MHRS radyasyon onkolojisi randevusu, radyasyon onkolojisi randevu iptali, en iyi radyasyon onkolojisi doktoru, en ucuz radyasyon onkolojisi randevusu ne kadar, özel hastane radyasyon onkolojisi randevusu, özel radyasyon onkolojisi kliniği

337 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir