Vücut ağırlığının kalıtsal materyale kodlandığını¹ ve ağırlığın iç kontrol mekanizmaları tarafından korunduğunu öne süren bilimsel kurama set point (ayar noktası) teorisi deniyor.

hipotalamus bezi, beyin, bellek, zihin

Set point teorisine göre vücut ağırlığı hipotalamusun lateral bölgesince düzenleniyor. Bu bölge çevresel değişiklikler sonucunda vücut ağırlığında gerçekleşen değişiklikleri etkisiz kılmak ve yağ dokusunu tekrar oluşturmak amacıyla geri bildirim mekanizmaları oluşturuyor.

set point teorisi, the set point theory, kilo kontrolü bilimsel

Peki vücut ağırlığınız kaderiniz mi? Hayır, bu teoriye göre ağırlığınızı daha düşük bir seviyeye indirmek için kontrollü ve yavaş ilerlemelisiniz. Uzman diyetisyen takibinde sürekli olarak kontrol edilmek ve ağırlığın %10’unu kaybettikten sonra ara vererek tekrar devam etmek yarar sağlayabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Kısa zamanda hızlıca ağırlık kaybetmeye kalkışmak, çok düşük kalorili diyetler uygulamak ve aç kalarak zayıflamaya çalışmak uzun vadede hem ağırlık hem de yağ dokusu artışına neden oluyor. Kısacası aç kalarak kilo almış oluyorsunuz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/health/set-point-theory
2.854 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir