Sigarayı bırakırken yaşayacağınız yoksunluk belirtilerinden biri olan ve sadece birkaç dakika süren sigara içme isteği ile nasıl baş edebileceğinize göz atalım.

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Sorunu fark edin!

Eskiden stresli zamanlarınızda çözümü sigara içmekte bulduysanız, stres belirtileri ile yoksunluk tepkilerini birbirine karıştırıyor olabilirsiniz. Bu nedenle şu an hissettiklerinizin kaynağına odaklanın: Sorun sigarasızlık mı yoksa stresli bir olay mı?

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Nefes alın!

Geçici olan bu isteğe katlanabilmek için ortam değiştirin ve nefes egzersizi yapın. Nefes egzersizleri odaklanmayı artırdığı gibi stres seviyesini de azaltmaktadır.

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Su için!

Sigaranın vücutta oluşturduğu toksinlerin atılmasını sağlayan su, aynı zamanda anlık krizlerinizde de size iyi gelecektir.

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Destek alın!

Sosyal çevrenizden destek almanız yoksunluk belirtilerini yönetmenize yardımcı olur. Yakın bir arkadaşınızı arayarak onunla sohbet edebilirsiniz.

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Hatırlayın!

Sağlıklı bir yaşamı seçmeye karar verirken aldığınız notlara bakın ve sigarayı bırakma nedenlerinizi hatırlayın.

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Kendinizi suçlamayın!

Yoksunluk belirtilerinin nikotinden kaynaklandığını, sizin kişiliğiniz veya zekânızla bir alakası olmadığını ve tamamen biyolojik olduğunu unutmayın.

[divider]

Sigara içme isteği geldiğinde: Kendinizi ödüllendirin!

Birkaç dakika süren bu yoksunluk belirtisinin geçip gitmesin izin vererek sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin. Ödülünüzün sağlığınıza hizmet ettiğinden emin olun.

1.664 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir