Keçi, koyun ve sığır gibi geviş getiren hayvanların midelerinin son bölümüne şırdan ismi veriliyor. Şırdanın temizlenerek baharatlı pirinç ya da bulgur ile doldurulmasıyla ve salçalı suda haşlanmasıyla yapılan sakatat yemeğine ise şırdan dolması (ya da kısaca şırdan) adı veriliyor.

şırdan, şırdan dolması, adana'ya özgü sakatat yemeği

Şırdan, upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Sirdan.jpg

Adana’ya özgü bir lezzet olan şırdan dolmasının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaret aldığı biliniyor. Yüksek kolesterolünüz varsa şırdan dolmasını haftanın 1 gününden daha sık kullanmamanızı, diyabetiniz varsa şırdan dolmasını pirinçle değil bulgurla ya da esmer pirinçle hazırlamanızı öneriyorum. Sağlıkla kalın.

1.491 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir