Stres, iç dünyamızda veya çevremizde meydana gelen değişikliklere karşı verdiğimiz uyum sağlama tepkisidir. Bu değişiklikler hastalık, kaza ve işsizlik gibi olumsuz; düğün planlamak, üniversiteye başlamak ve sahne gösterisi yapmak gibi olumlu olaylarla ilgili olabilir.

rüya, rüyalar,rüya anlamı,rüya tabiriStres, vücudumuzun alarm sistemini devreye sokarak birçok fizyolojik ve psikolojik belirti ortaya çıkarır. Bu belirtilerle birlikte genellikle iyi hissetmez ve bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünürüz.

irade, başarı, spor, koşu, egzersiz, merdiven

Aslında stres tepkileri bizi yeni duruma hazırlamaları bakımından önemli ve işlevseldir. Belirli bir miktarda stres; odaklanmamıza, motive olmamıza ve harekete geçmemize yardımcı olur. Böylece değişikliğe uyum sağlayacak gücü elde etmiş oluruz.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,, mutsuz, kadın, üzgün, siyah beyaz, bekle, obezite, yeme davranışıStres ne zaman sorun haline gelir?

Yaşadığımız stres şiddetli olursa ve uzun sürerse vücudumuz sürekli olarak stres tepkisi vermeye başlar. Kronik stres denilen bu duruma bağlı olarak bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz:

Halsizlik, deri rahatsızlıkları, kas ağrıları, sindirim ve bağışıklık sistemi hastalıkları

Unutkanlık, dalgınlık, odaklanamama, depresyon, anksiyete bozuklukları, bağımlılıklar

Sosyal olarak geri çekilme, iletişimsizlik, iş yaşamı sorunları

terapi, psikoterapi, psikolog, çocuk, çocuk psikoloğu, su, masa

Stresi ortadan kaldırmak veya stres yapmamak mümkün değildir. Yaşamımız için önemli ve gerekli olan stresin size zarar verdiğini hissediyorsanız stres yönetimi için psikolog desteği alabilirsiniz.

1.971 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

4 yorum

Yener · 21 Aralık 2020 22:24 tarihinde

Cenk aydınlatıcı makalen için teşekkürler emeğine sağlık başarılar diliyorum. Selam ve sevgiler

    Psikolog Cenk Umur · 21 Aralık 2020 22:51 tarihinde

    Çok teşekkür ediyorum. Faydalı olmasına sevindim, keyifli okumalar dilerim.

Stres bize ne yapıyor? – Momentum · 23 Aralık 2020 13:23 tarihinde

[…] ve vücudumuzun alarm sistemini harekete geçirerek birçok belirti ortaya çıkardığını Stres nedir?  adlı yazımda anlatmıştım. Söz konusu stres belirtilerini ise dört başlık altında […]

Stres bize ne yapıyor? – Momentum Sağlık · 11 Ocak 2021 11:01 tarihinde

[…] ve vücudumuzun alarm sistemini harekete geçirerek birçok belirti ortaya çıkardığını Stres nedir?  adlı yazımda anlatmıştım. Söz konusu stres belirtilerini ise dört başlık altında […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir