Stresin, değişikliklere uyum sağlamak için verdiğimiz bir tepki olduğunu ve vücudumuzun alarm sistemini harekete geçirerek birçok belirti ortaya çıkardığını Stres nedir?  adlı yazımda anlatmıştım. Söz konusu stres belirtilerini ise dört başlık altında toplayabiliriz.

Baş ağrısı, Kas ağrıları, Sıcak basması, El ve ayakların soğuması, Terleme, Ağız ve boğaz kuruluğu, Kalp çarpıntı Hızlı soluma Ellerde titreme Yorgunluk Mide ağrısı Mide bulantısı Sese karşı hassasiyet Eklem ağrıları Kasılmalar Uykusuzluk Dişleri sıkma İştah değişikliği Kabızlık İshal İrkilmeler

Vücudumuzun harekete geçmesini sağlayan fiziksel belirtiler, stres kaynağı ortadan kalktığında zamanla azalır.

Odaklanmada güçlük, Kararsızlık, Dalgınlık, Unutkanlık, Geleceği olumsuz görme, Hızlı düşünme Endişe hali

Karşılaştığı sorunu çözmeye çalışan zihnimiz, tüm enerjisini stres kaynağına yönlendirdiği için bilişsel belirtiler ortaya çıkar.

Huzursuzluk, Gerginlik, Kızgınlık, Tahammülsüzlük, Kaygı, Durgunluk Güvensizlik Aşırı hassasiyet

Duygusal belirtiler rahatsız edici gözükse de stresi yönetme sürecimizde, sorunun ne olduğunu tespit etmemiz için bize rehberlik eder.

tırnak yemek, uyumak, uykusuzluk, çok uyumak, kekelemek, etelemek

Yukarıdaki belirtilerin görülme sıklığı ve şekli kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu farklılık ise kişilik özelliklerimize, stresi yönetme biçimimize, stres kaynağının süresine ve şiddetine bağlıdır. Siz bu belirtilerden birkaçını uzun süredir yoğun şekilde yaşıyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz.

1.559 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

2 yorum

Furkan · 9 Ocak 2021 22:08 tarihinde

Cenk Hocam emeğinize sağlık yine aydınlatıcı bir yazı okudum.Sigarayı bırakma sürecimde dikkatimi çeken yazılar ve dokumanlarla dikkatimi çeken bu siteyi zevkle takip ediyorum.Bu zengin içerikler için tesekkur ederim…

    Psikolog Cenk Umur · 9 Ocak 2021 22:33 tarihinde

    Faydalı olmasına sevindim Furkan Bey. Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »