Yetişkin Amerikalıların %60’ından fazlasının kilolu veya obeziteli olduğu bildiriliyor. Türkiye’nin de dâhil olduğu Avrupa ülkelerinde projeksiyonun benzer olacağı tahmin ediliyor.

BMI, BKİ, VKİ, beden kütle endeksi, vücut kütle endeksi, body mass index, vücut kitle indeksi, beden kitle indeksi

Beden kütle indeksinin hesaplanması

Obezite beden kütle indeksi (BKİ) ismi verilen formül kullanılarak sınıflandırılıyor. BKİ, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle elde ediliyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksinin (kg/m²) sınıflandırılması

Elde edilen değer 60’ın üzerinde sonuçlandığında süper-süper obezite durumundan söz ediliyor. Süper-süper obezite, beşinci derece obezite, evre V obezite veya çok ileri derecede ağır obezite olarak da isimlendirilebiliyor.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

Eğer boy uzunluğunuz:

  • 150 cm ise 135 kg
  • 155 cm ise 144,1 kg
  • 160 cm ise 153,6 kg
  • 165 cm ise 163,3 kg
  • 170 cm ise 173,4 kg
  • 175 cm ise 183,7 kg
  • 180 cm ise 194,4 kg ve üzerinde bir vücut ağırlığınız bulunuyorsa süper-süper obezite varlığından söz ediliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezitenin koroner arter hastalığı, diyabet ve uyku apnesi riskini artırdığı biliniyor. Süper-süper obeziteniz bulunuyorsa zaman kaybetmeden size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi ve diyetisyen takibi isteyin. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yıldız Şenol (2020). Obez hastalarda yaşam kalitesinin özerklik ilkesi açısından değerlendirilmesi. Yayımlanmamış yüksek lisans tezi
989 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir