Vücut sıcaklığının kontrolünü sağlayan fizyolojik bir olay olan terleme özellikle koltuk altlarında, sırtta, avuç içlerinde, ayak tabanında ve baş-boyun bölgesinde görülüyor.

terleme, aşırı ter, spor, idman,kadın

Hiperhidroz olarak isimlendirilen aşırı terleme ise çevre koşullarından ve vücudun sıcaklık kontrolünden bağımsız olarak çok fazla miktarda terlemeyi ifade ediyor. Hiperhidroz ile yaşayan bireyler hiçbir fiziksel aktivite yapmasalar dahi oturdukları yerde terleyebiliyorlar. Hiperhidroz bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi ilaç kullanımıyla da oluşabiliyor.

erkek, spor, terleme, aşırı ter, spor, idman

Aşırı terleyen bölgelerde bakteri ve mantar enfeksiyonları, egzama ve deri döküntülerinin yanında sosyal ve duygusal sorunlar görülüyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Aşırı terlemenin tedavisinde ilaçlar, iyontoforez, botoks ve cerrahi uygulamalar kullanılıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.595 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir