Balıkların toplam ağırlığının %1-20’si yağdan oluşuyor. Beslenme açısından balıklar içerdikleri bu yağ oranı doğrultusunda sınıflandırılıyor. Ağırlığının %2’sinden az yağ içeren balıklar yağsız balık, %5’inden fazla yağ içeren balıklar ise yağlı balık olarak isimlendiriliyor.

uskumru balığı, balık

Uskumru

Yağlı balıklar nelerdir?

Balıkların içerdikleri yağ oranı mevsime, yaşadığı suyun tuzluluk oranına ve beslenme koşullarına göre değişiyorsa da yağlı balıkların içerdikleri ortalama yağ oranları şöyledir:

Yağlı balıklar yüksek miktarlarda omega-3 yağ asidi içeriyor. Bu yönüyle yağlı balıklar:

Yağlı balıkların potansiyel yararlarından en iyi şekilde faydalanmak için kızartma ve kavurma yerine buğulama, haşlama ve ızgara yöntemlerini tercih edin. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

14.619 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir