Televizyon programlarında ve filmlerde karşılaştığımız yalan makinesi (poligraf), kişinin doğru söyleyip söylemediğini fizyolojik tepkileri üzerinden tespit etmeyi amaçlıyor.

1, yalan makinesi, makine, test, doğruluk, yalan söylemek

Yalan makinesi, liedetectors-uk.com

Yalan söyleyen kişinin stres düzeyinin arttığı varsayımına dayanan yalan makinesi, sorgulamalar esnasında kalp hızı, kalp basıncı, solunum ve deri iletkenliği gibi göstergeleri ölçüyor.

kadın, baş ağrısı, suçlu, sıkıntı, stres, ağrı, pişman, kaygıÇoğu psikolog ve araştırmacı yalan makinesinin güvenilir olmadığını ifade ediyor çünkü temelde stres düzeyini ölçen bu makine, suçlu olmadığı halde sorgulanmaktan kaygılanan kişiyi suçlu gösterebiliyor.

2, yalan makinesi, yalan, doğru, teknoloji, yalan makinesi testi, yalan testi

Yalan makinesi, wikiwand.com

Sıklıkla suç işlediği için suçlanmaktan kaygılanmayan ve yalan makinesinin çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olduğu için duygularını düzenleyebilen kişiler yalan makinesini kolaylıkla yanıltabiliyor.

kadın, yalan, yalan makinesi, yalan söyle, doğruluk, suçGünümüzde etkin ve güvenilir şekilde kullanılmasa da yalan söyleme davranışı hakkındaki teorik birikim arttıkça ve teknoloji geliştikçe yalan makinesi daha geçerli bir yöntem haline gelebilir.

725 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir