Pandemiyle başlayan evde ekmek yapma trendi azalmış olsa da devam ediyor. Siz de hazır ekmek almak yerine kendi ekmeğinizi mayalamak isterseniz buyurun.

ekmek, yaş mayadan ekmek, yaş maya ekmeği

Yaş mayadan ekmek tarifi için gereken malzemeler

ekmek, yaş mayadan ekmek, yaş maya ekmeği

Yaş mayalı ekmek nasıl yapılır?

  1. İki adet kap hazırlayın. Birinin içine mayayı, ılık suyu ve sütü ekleyin. Karışım köpürene kadar bekleyin. Diğer kabın içineyse beyaz ve tam buğday unları ile tuzu dökün.
  2. İki kabı yavaşça karıştırın.
  3. Hamur ele yapışmayacak kıvamı alıncaya kadar yoğurun. Ardından kabın üstünü nemli bir bezle örterek hamuru 45 dakika boyunca dinlendirin.
  4. Kabaran hamuru iki parçaya bölün ve parçalara elinizle şekil verin.
  5. Hamurları fırın tepsisine alın, 200ºC fırına atın ve ekmekler kızarıncaya kadar bekleyin.

Tarifiniz hazır, afiyet olsun! Yaş mayalı ekmeğiniz size sağlık getirsin. Tarifi denedikten sonra yorum yazmayı unutmayın.

1.216 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir