Acil tıp, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Acil tıp hangi hastalıklarla ilgileniyor, acil tıp uzmanı nasıl olunuyor, acil tıp eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden acil tıp randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

kan şekeri, hasta, yatalak, hastane, ameliyat, operasyon, damar yolu

Acil tıp hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Nefes darlığı, göğüs ağrısı, sıkışması
 • ürtiker, ciltte ve yüzde şişme, kabarma, aşırı kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar
 • yaralanmalar, kazalar sonucu oluşmuş veya bireyin kronik hastalıklarından kaynaklı kanamalar, psikotik atak, KOAH, astım ve migren gibi kronik hastalıkların yol açtığı ataklar
 • vajinal kanama, doğum sancısı, gebelerde her türlü kuvvetli ve sebat eden ağrı, sancı, tansiyon yükselmesi veya düşmesi gibi jinekolojik aciller
 • ateşlenme, bilinç kaybı / bulanıklığı
 • travma sonucu incinme ve kırılmalar, motorlu araç kazaları, iş kazaları, kafa ve boyun travmaları
 • her türlü ani gelişen hareket bozukluğu, his kaybı, inme, felç, ani gelişen konuşma bozukluğu
 • vücudun herhangi bir bölgesinde şiddetli ağrı gelişmesi
 • ciddi bulantı, kusma, ağır ishal ve bunlara bağlı dehidratasyon
 • bebeklerde ciddi emme güçlüğü, durmayan ağlama, göz bebeklerinde boyut değişimi, aşırı hareketsizlik
 • panik atak, psikotik krizler, saldırganlık artışı gibi psikiyatrik aciller
 • hayvan ısırıkları ve sokmaları
 • zehirlenme veya zehirlenme şüphesi

Acil tıp, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz acil tıp hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Diz, sedye, hastane, hasta, doktor, bacak uzatma, kot ceket, beyaz önlük, hasta değerlendirme

Acil tıp uzmanı nasıl olunuyor?

Acil tıp alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede acil tıp alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Acil tıp eğitimi kaç yıl sürüyor?

Acil tıp uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra acil tıp alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir acil tıp hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden acil tıp randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden acil tıp randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak acil tıp randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden acil tıp randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve acil tıp hekiminden acil tıp randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

383 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir