Dizin dönme hareketini kısıtlayarak dizin korunmasını ve normal şekilde işlemesini sağlayan ön çapraz bağın yaralanmalarıyla sıkça karşılaşıyoruz. Ancak her ön çapraz bağ yaralanmasında ameliyat gerekli değildir.

Diz ağrısı, yorulmak, spor ayakkabı, dinlenmek, diz bükmek

Yaralanma sonrasında ameliyat olup olmayacağına nasıl karar verilir?

Hastanın şikayetlerinin neler olduğu, şikayetlerinin günlük hayatını nasıl etkilediği, fiziksel aktivite düzeyi, sporcu olup olmadığı ve spora devam etme isteği değerlendirilerek ameliyata karar verilir.

Diz, sedye, hastane, hasta, doktor, bacak uzatma, kot ceket, beyaz önlük, hasta değerlendirme

Yaralanma bireyin günlük yaşamını etkilemiyorsa ve birey spordan uzak durmaya karar verdiyse doğru bir egzersiz programı ile ameliyat gerektirmeden ön çapraz bağ yaralanmasının tedavisi mümkündür.

Squat, çömelme, diz bükme, spor, egzersiz, antrenör, bacak kuvvetlendirme, kalça kuvvetlendirme

Fakat bu durumda ön çapraz bağın kendi kendini yenilemesi söz konusu değildir. Egzersiz ile bireyin diz çevresi kasları kuvvetlendirilip, kas dengesi sağlanarak şikayetleri azaltılır ve günlük yaşamına devam etmesi sağlanır.

Diz, bacak, egzersiz, step, diz bükmek, spor ayakkabı, tayt

Ön çapraz bağ yaralanması ve tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için hekime ve fizyoterapiste danışın.

1.683 kez okundu

Fizyoterapist Elif Gizem Avcı

Staj çalışmalarını 9 ayrı kurumda tamamlayarak Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden 2020 yılında mezun olan Fizyoterapist Elif Gizem Avcı, hastalarına yönelik hizmetlerini özel olarak vermektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir