Yeterli ve dengeli beslenemediğinizde, fiziksel açıdan inaktif kaldığınızda, hastalandığınızda, stres düzeyiniz arttığında ve yaşınız ilerledikçe kas kütlenizde kayıplar meydana gelecektir.

kırmızı et, etler, sebzeli et, dengeli menü

Bu gibi durumlarda kas kaybını önlemek için uzman diyetisyeninize ve hekiminize danışarak besin takviyesi kullanabilirsiniz.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

1 • Protein

Diyette proteinlere yeterince yer vermemek, kas kaybının ve kas güçsüzlüğünün en önemli nedenidir. Sizin için en uygun protein desteğinin hangisi olduğunu ve ne miktarda kullanmanız gerektiğini öğrenmek için uzman diyetisyeninizle görüşün.

sporcu, fitness, erkek, kas gelişimi, biceps, kol

2 • Glutamin

Vücutta en fazla bulunan aminoasit olan glutamin kas dokusunu destekliyor ve büyüme hormonunun salgılanmasını kolaylaştırıyor. Detaylı bilgiye buradaki glutamin yazımda bulabilirsiniz.

karnitin, l-carnitine, yağ yakıcı, yağ, takviye

3 • Karnitin

Karnitin, uzun zincirli yağ asitlerini mitokondrilere taşıyarak hücrelerde enerji üretilmesini sağlıyor. Karnitin yetmezliğinde kas güçsüzlüğü ve kan şekeri düşüklüğü görülüyor. Detaylı bilgiye buradaki karnitin içeriğimde bulabilirsiniz.

omega 3, balık yağı, besin takviyesi, ilaç

4 • Omega 3

Vücutta üretilememesi nedeniyle diyetle alınması zorunlu bir besin ögesi olan omega 3; keten tohumu, ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi, chia tohumu, uskumru, somon, sardalye, tuna balığı, alabalık, ringa balığı, mersin balığı ve karideste bulunuyor.

d vitamini, ışık, güneş, ilaç, omega 3,

5 • D vitamini

D vitamini eksikliği, kas güçsüzlüğüne neden olduğundan hekiminize danışarak D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Spor beslenmesi ve besin takviyeleri hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

3.394 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir