Hint inciri, Mısır inciri, Frenk inciri, dikenli incir veya dikenli armut olarak da isimlendirilen babutsa antioksidan bileşenler, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle son dönemin popüler besinleri arasında yer alıyor.

kaktüs meyvesi, babutsa

Sıklıkla çiğ olarak tüketilen babutsa meyve suyu, reçel ve çay olarak kullanılabiliyor. Ayrıca sote edilerek tost, tako ve omlete eklenebildiği gibi domates ve soğanla birlikte garnitür olarak da kullanılabiliyor.

kaktüs meyvesi, babutsa

Babutsa karbonhidrat, diyet lifi, şeker, kalsiyum, A, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besin olması yönüyle öne çıkıyor.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Babutsa meyvesinin kan şekerini düzenlediği, kolesterolü düşürdüğü, ağrıyı hafiflettiği, bağışıklığı desteklediği ve karaciğeri koruduğu iddia ediliyor.

kaktüs meyvesi, babutsa

Öte yandan babutsa yapısında antioksidan ve antiinflamatuar etkinlik gösteren flavonoit, kaempferol ve kersetin isimli bileşenler barındırıyor.

tırnak, kırmızı, oje, kupa, içecek

2013 yılında yapılan bir çalışma özellikle kırmızı ve mor renkteki babutsa sularının yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğunu gösteriyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile yaşıyorsanız ya da ağırlık kaybetmeyi hedefliyorsanız babutsa meyvesini diyetinize ekleyebilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

2.679 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir