Hint inciri, Mısır inciri, Frenk inciri, dikenli incir veya dikenli armut olarak da isimlendirilen babutsa, antioksidan bileşenler, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle son dönemin popüler besinleri arasında yer alıyor.

kaktüs meyvesi, babutsa

Sıklıkla çiğ olarak tüketilen babutsa; meyve suyu, reçel ve çay olarak kullanılabiliyor. Ayrıca sote edilerek tost, tako ve omlete eklenebildiği gibi domates ve soğanla birlikte garnitür olarak kullanılabiliyor.

kaktüs meyvesi, babutsa

Babutsa; karbonhidrat, diyet lifi, şeker, kalsiyum, A, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besindir.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Babutsa meyvesinin; kan şekerini düzenlediği, kolesterolü düşürdüğü, ağrıyı hafiflettiği, bağışıklığı desteklediği ve karaciğeri koruduğu belirtiliyor.

kaktüs meyvesi, babutsa

Ayrıca babutsa; antioksidan ve antiinflamatuar özellik gösteren flavonoit, kaempferol ve kersetin içeriyor.

tırnak, kırmızı, oje, kupa, içecek

2013 yılında yapılan bir çalışma, özellikle kırmızı ve mor renkteki babutsa sularının yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğunu gösteriyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, babutsa meyvesini diyetlerine ekleyebilirler. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

239 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir