Yorgunluğunuz, halsizliğiniz, güçsüzlüğünüz, baş dönmeleriniz varsa, çabuk yoruluyorsanız, elleriniz ve ayaklarınız sürekli üşüyorsa, kalp atışlarınız hızlandıysa, çabuk öfkeleniyorsanız ve iştahınız azaldıysa demir eksikliğiniz olabilir.

ödem, edema, bacak, leg, stres, stres yönetimi

Erkeklerin günlük 10 mg, kadınların 18 mg, gebelerin 27 mg, emziklilerin 18 mg ve ergenlik dönemindeki bireylerin 15 mg demir gereksinimi bulunuyor.

kadın, gebe, hamile, düşünce, düşünme

Demir eksikliği tam kan sayımı, serum demir ve demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeyine bakılarak anlaşılıyor. Tanı, hekim tarafından konuyor. Ferritin, vücuttaki demir depolarının durumunu gösteriyor.

diyetisyen, mr, görüntüleme, hasta, öneri, diyet, hastane

Demir eksikliği diyetisyen nezaretinde beslenme tedavisiyle ve demir içeren besin takviyelerinin kullanımıyla sağaltılıyor.

tabak, öğün, yemek, sunum, diyet, asparagus, kuşkonmaz, balık, karides, somon

Demir içeren besin takviyeleri (demir hapları):

C vitamini içeren besin takviyesi kullanmanız demirin emilimini artıracaktır. Siyah çay ve süt ise demir emilimini azaltacaktır. Bu nedenle çayı ya da sütü, demir aldıktan en az iki saat sonra içmelisiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Demir içeren besin takviyelerini hekiminizin önerdiği dozda ve sıklıkta düzenli olarak kullanmayı unutmayın. Demir yetersizliğinde ve eksikliğinde beslenme tedavisi için diyetisyeninize başvurun. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

502 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir