Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen bireylerde eksikliğine neredeyse rastlanmayan E vitamininin serumda 0,5mg/dL’nin altına düşmesi, yetersizlik belirtilerini ortaya çıkarıyor.

el, avuç, hap, ilaç, softjel, besin takviyesi, vitamin

1 · E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Bazı hastalıkları alevlendirebilir”

E vitamini yetersizliği siroz, CP (kistik fibröz), Crohn’s hastalığı, safra tıkanması ve pankreas yetmezliği gibi yağ emilim bozukluğu hastalıklarının şiddetini artırabiliyor.

karaciğer yağlanması, hepatosteatoz

2 · E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Eritrosit ömrü kısalıyor”

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositlerin E vitamini eksikliğinde ömürlerini çok kısa sürede tamamladıkları bildiriliyor.

eritrosit, kırmızı kan hücresi, red blood cells

3 · E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Hemolitik kan hastalıklarında serum E vitamini düzeyi daha da düşüyor”

Akdeniz anemisi, sferositoz ve glukoz-6-fosfat dehirojenaz gibi hemolitik kan hastalıklarında görülen düşük serum E vitamini bu vitaminin diyetle yetersiz alımında daha da düşüyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

E vitamini hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.378 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

1 yorum

E vitamininin 6 faydası! – Momentum · 19 Şubat 2020 10:17 tarihinde

[…] önce E vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu, yetersiz alımında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ve hangi hastaların E vitamini desteği alması gerektiğini yazmıştım. Şimdi de E vitamininin […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.