Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen bireylerde eksikliğine neredeyse rastlanmayan E vitamininin serumda 0,5mg/dL’nin altına düşmesi, yetersizlik belirtilerini ortaya çıkarıyor.

el, avuç, hap, ilaç, softjel, besin takviyesi, vitamin

1 · E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Bazı hastalıkları alevlendirebilir”

E vitamini yetersizliği siroz, CP (kistik fibröz), Crohn’s hastalığı, safra tıkanması ve pankreas yetmezliği gibi yağ emilim bozukluğu hastalıklarının şiddetini artırabiliyor.

karaciğer yağlanması, hepatosteatoz

2 · E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Eritrosit ömrü kısalıyor”

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositlerin E vitamini eksikliğinde ömürlerini çok kısa sürede tamamladıkları bildiriliyor.

eritrosit, kırmızı kan hücresi, red blood cells

3 · E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Hemolitik kan hastalıklarında serum E vitamini düzeyi daha da düşüyor”

Akdeniz anemisi, sferositoz ve glukoz-6-fosfat dehirojenaz gibi hemolitik kan hastalıklarında görülen düşük serum E vitamini bu vitaminin diyetle yetersiz alımında daha da düşüyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

E vitamini hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.838 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

E vitamininin 6 faydası! – Momentum · 19 Şubat 2020 10:17 tarihinde

[…] önce E vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu, yetersiz alımında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ve hangi hastaların E vitamini desteği alması gerektiğini yazmıştım. Şimdi de E vitamininin […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir