Koronavirüs salgını sebebiyle sosyal temastan kaçınmanız ve evlerinizden çıkmamanız isteniyor. Virüsün yayılmasını önlemek adına alınan bu karar beraberinde birçok psikolojik ve sosyal sorunu beraberinde getiriyor. Başlıca sorunlardan olan kaygıyı yönetme ve aile içi iletişim sorunları için daha önce yayımlanan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

online diyet, uzaktan beslenme danışmanlığı, teknoloji, telefon

Evde kaldığınız süre zarfında, fiziksel ve sosyal aktivite sıklığınız düştüğünden medya araçlarına daha çok zaman ayırıyor olabilirsiniz. Televizyon, internet siteleri ve sosyal medya gibi araçlardan Koronavirüs hakkındaki  haberleri sürekli olarak takip etmeniz; bu haberlere dair yorumları okumanız ve videolar izlemeniz kaygı seviyenizi artırabilir. Bu nedenle medyaya aşırı maruz kalmaktan kaçınarak başlayabilirsiniz.

vitamin d, vitamin e, d vitamini, e vitamini, sağlıklı yağ, aromatik yağ, şişe

Kişisel bakımınıza özen göstermeye devam edin. Saçlarınıza, kıyafetinize, vücut temizliğinize özen göstermek diğer insanlarla değil, sizin kendinize duyduğunuz saygı ile ilgilidir. Kendinize zaman ayırmanın bir yolu olarak öz bakımınızı sağlamak size kendinizi daha iyi hissettirebilir.

iPhone, telefon, sosyal medya, online diyet

Sosyal aktivitelerinizin azalmış olması nedeniyle, kendinizi duygusal olarak kısıtlanmış ve izole edilmiş hissedebilirisniz. Bu duygu sizi çok fazla rahatsız etmeye başlamadan, sevdiklerinizle birlikte internet veya telefon aracılığıyla yapacağınız görüşmeler planlayarak sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Böylece  hem sosyal mesafenizi korumuş hem de sosyal ilişkilerinizi devam ettirmiş olursunuz.

Kaygı ve stresin etkisiyle ortaya çıkabilecek fiziksel yakınmaları ve yorgunluğu azaltarak kendinizi daha iyi hissetmek için ev içi egzersizleri rutin haline getirebilirsiniz. Bedeninizi rahatlatmak için yapacağınız aktivitelere yanınızdaki diğer insanları da davet edebilirsiniz.
Aile bağları, teknolojiye karşı anne baba beraberliği, çocuklar

Sıkıntı veren duygularınızın arkasında genellikle olumsuz düşünceleriniz yatar. Bu düşünceleriniz, zihniniz herhangi bir şeye odaklanmadıysa sizi daha sık ziyaret ederler. “Evde kalma” sürecinde, hem zihinsel olarak aktif olduğunuz hem de ruhunuza da iyi gelen etkinlikler planlayabilirsiniz:

 • Kitap okumak,
 • resim çizmek,
 • dans etmek,
 • müzik dinlemek,
 • yeni bir yemek tarifi denemek,
 • enstrüman çalmak,
 • oyun oynamak,
 • masal anlatmak,
 • film izlemek
  ve tüm bunları sizinle yaşayan sevdiklerinizle beraber yaparak uzakta olan sevdiklerinizle paylaşmak size daha iyi hissettirecektir.
1.491 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir