Denizlerden veya tatlı sulardan elde edilen her türlü besini ifade eden su ürünlerini balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar şeklinde üçe ayırarak ele alıyorum.

lobster, ıstakoz, deniz ürünleri

Suda yaşayan, kabuğa veya kabuğa benzeyen koruyucu yüzeyi bulunan canlılara kabuklu su ürünleri adı veriliyor. Istakoz, kabuklu su ürünleri arasında yer alıyor.

lobster, ıstakoz, deniz ürünleri

Istakoz dışında karides, kerevit, yengeç, langust gibi kabuklu su ürünleri bulunuyor. Protein ve mineraller açısından zengin olan bu canlılar besin alerjenlerinin en yaygın sebebini oluşturuyor. Tatlı veya tuzlu sularda yaşayabilen kabuklu su ürünleri, ağır metaller içerebiliyor.

lobster, ıstakoz, deniz ürünleri

450-1200 gram arasında değişen, büyük esnek bir kuyruğa ve iki adet kıskaca sahip olan ıstakoz, marketlerde ve restoranlarda kolayca bulunabiliyor. Lezzeti yetiştiği yere ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişen ıstakoz, genellikle buharda pişiriliyor veya yağda kızartılıyor.

lobster, ıstakoz, deniz ürünleri

Istakoz, enerji değeri nispeten düşük bir besin olarak kabul ediliyor. 85 gramlık bir porsiyon ıstakoz 14 gram protein, 0,6 gram yağ içeriyor ve 64 Kcal enerji veriyor. Istakoz, beyin ve kalp sağlığını geliştiren omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bunlarla birlikte ıstakoz yapısında demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini¹ barındırıyor.

deniz ürünleri, deniz ürünleri tabağı, ıstakoz

Diyetisyeninize danışarak 3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk, hindi veya kırmızı et yerine 1 porsiyon (85 gram) ıstakoz tüketebilirsiniz.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Istakoz tükettikten sonra mide ağrısı, kramp, kusma, ishal, nefes darlığı, dil, dudak ve boğaz şişmesi gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun. Istakoz gibi kabuklu deniz ürünlerini yağda kızartmak yerine buharda pişirin veya fırınlayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/shellfish
562 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir