Jak meyvesi olarak da isimlendirilen jack fruit, Asya kıtasının güney kesimlerinde yetişen tropikal bir meyve olarak tanınıyor.

jack meyvesi, jeck meyvası, jack fruit

Olgunlaşan jack fruit 25 cm çapa ve 35 kg ağırlığa ulaşabiliyor. Ananası anımsatan hafif bir lezzete sahip olan jack fruit, diğer meyvelere benzer şekilde C vitamini içeriyor. Bu durum meyvenin antioksidan etkinliğe sahip olduğunu gösteriyor.

jack meyvesi, jeck meyvası, jack fruit

Antalya başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılan jack fruit beslenme programlarına meyve değişimi olarak eklenebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

945 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir