Kas gevşetici ilaçlar kas ağrılarının ve kas spazmlarının neden olduğu sorunları tedavi etmek için kullanılıyor. Kas spazmları, kaslarda aşırı gerginliğe neden olarak bel ve boyun ağrısı gibi sorunlara yol açıyor. Kas gevşetici ilaçlar ayrıca fibromiyalji sendromu, multipl skleroz (MS) ve nöbet bozuklukları gibi diğer durumlar için de reçete edilebiliyor.

kadın, baş ağrısı, suçlu, sıkıntı, stres, ağrı, pişman, kaygı

Genel olarak kas gevşeticiler, yatıştırıcı, sakinleştirici bir etki sağlıyor ve sinirlerin beyne ağrı sinyalleri göndermesini önlüyor. Hızlı bir etki gösteren kas gevşeticiler genelde 4-6 saat içinde etki ediyor. İskelet kaslarındaki spazmları ve ağrıyı azaltma, etkilenen kasların etkinliğini artırma ve rahatlatma gibi olumlu etkileri bulunuyor.

sağlıklı yaşam, mutlu kadın, huzurlu bayan, kaliteli hayat, yaşam kalitesi, wellness

Kas gevşeticilerin yorgunluk, sindirim sisteminde problemler, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı, uyku problemleri hatta bayılma gibi olumsuz yan etkileri bulunabiliyor.

Fizyoterapist • Ayşe Nur Ergindoğan

Fizyoterapist • Ayşe Nur Ergindoğan

Kas gevşetici ilaçlar, yan etkiler görülmediği zaman nimettir, günlük yaşamınızı kolaylaştırır, ağrılarınızı azaltır ve rahatlamanızı sağlar. Yan etki görüldüğünde ise lanettir ve günlük yaşamınızı zorlaştırabilir. Bu yüzden bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka hekiminizle görüşün ve sizin için reçete edilmedikçe bu tür ilaçlar kullanmayın. Hekiminiz önerdiyse ve ilacınızı kullanıyorsanız bunları uygun şekilde alın ve özellikle uzun süredir kullanıyorsanız hekiminizle görüşmeden ilacınızı aniden kesmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

181 kez okundu

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldu. Ayşe Nur Ergindoğan, hastalarına yönelik hizmetlerini özel online danışman olarak vermektedir.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x