Kas hafızası kavramı, tekrarlayan hareketler ve egzersizler sonucunda kasların kazandığı motor becerilerin belleğini ifade ediyor. Sporcular ve dansçılar arasında sıklıkla kullanılan bu kavramın bilimsel açıdan tam anlamıyla tanımlanmadığı ve araştırmaların bir kısmında tartışmaların hâlâ devam ettiği biliniyor.

kadın, kız, bale, spor, dans, esnek, dayanıklı, psikolojik dayanıklılık

Pek çok bilim insanı kas hafızasının aslında merkezi sinir sistemince kontrol edilen bir fenomen olduğunu ileri sürüyor. Bu araştırmacılara göre egzersiz, motor korteks ve sinir ağları arasındaki sinaptik bağlantıları güçlendirerek hareketlerin daha etkili ve otomatik hâle geliyor.

erkek-kadin-cift-dans-esnek-yoga-kirmizi-beyaz-savunma-uyum-denge-ego-savunma-mekanizmalari

Bu güçlendirme süreci, sinir hücrelerinin daha verimli iletişim kurmasına ve hareketlerin daha hızlı gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. Örneğin, bir sporcu belirli bir hareketi tekrar tekrar yaparak bu hareketin sinirsel yollarını güçlendirerek zaman içinde daha iyi performans sergiliyor.

ödem, edema, bacak, leg

Diğer araştırmacılara göreyse bu değişiklikler doğrudan kaslarda yer alan bir bellekle ilişkilendiriliyor. Konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar devam ediyor. Sağlıkla kalın.

322 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir