Kaşar peynirine benzeyen, tekerlek biçimli, sarı bir peynir olan kaşkaval İtalya’da ve Balkanlar’da yaygın olarak tüketiliyor.

kaşkaval peyniri

1 • Kaşkaval peynirinin şekli

Yenilebilen sert bir kabuğu sahip olan kaşkavalın kendine has, armuda veya su kabağına benzeyen bir şekli bulunuyor.

Caciocavallo, İtalyan kaşkavalı

Olgunlaşması içi ipe asılmış caciocavallo peynirleri

2 • Kaşkaval peynirinin tarihi

Tarihi on dördüncü yüzyıla dayanan ve İtalyan kökenli bir peynir olan kaşkaval, İtalyanca at peyniri anlamına gelen caciocavallo kelimesinden geliyor. Osmanlı ziyafet sofralarında sunulan bu peynir Bulgaristan’da ve Macaristan’da kaşkaval, Yunanistan’da kasseri ve Rusya’da kavkazskij olarak adlandırılıyor.

kaşkaval

3 • Kaşkaval peynirinin tadı

Süt lezzetinin yoğun olarak hissedildiği bir peynir olan kaşkavalın yumuşak ve orta düzeyde tuzlu bir lezzeti bulunuyor.

kaşkaval peyniri, kahvaltı, öğün

4 • Kaşkaval peyniri hangi sütten yapılıyor?

İlk olarak kısrak sütünden yapılmaya başlandığı tahmin edilen kaşkaval günümüzde ya inek sütünden ya da inek ve koyun sütü karışımından imal ediliyor.

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

5 • Kaşkaval peynirinin besin değerleri nasıl?

Kaşkaval peynirinin 100 gramında 28 g protein, 23 g yağ (14,5 gram doymuş yağ), 800 mg sodyum, 1 g şeker, 700 mg kalsiyum, 650 mg fosfor bulunuyor ve 300 Kkal enerji veriyor.

kaşkaval peyniri, kahvaltı, öğün

6 • Kaşkaval ile kaşar peynirinin farkları neler?

Kaşardan hem daha büyük hem de daha sert olan kaşkaval peyniriyle kaşar peyniri birbirlerine bir miktar benziyor. Kaşar peynirinin 100 gramında 21 g protein, 23 g yağ (14,5 gram doymuş yağ), 1400 mg sodyum, 0 g şeker, 400 mg kalsiyum, 300 mg fosfor bulunuyor ve 290 Kkal enerji veriyor.

kaşkaval kaşar peyniri farkı

kaşkaval kaşar peyniri farkı

Kaşkaval ile kaşar peynirlerinin farkına baktığımızda kaşkavalın daha yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfor içeriyorken yapısında daha az sodyum barındırdığı görülüyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obeziteniz, hipertansiyonunuz, yüksek kolesterolünüz ve böbrek hastalıklarınız varsa diyetisyeninizle görüşmeden kaşkaval peyniri tüketmeyin. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

11.677 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir