Eskilerin çerezi olarak da bilinen kavurga buğdayın suyla veya sütle ıslatılması ve kavrulmasıyla elde ediliyor. Kavurga, buğday yerine mısırla veya menengiçle da yapılabiliyor.

kavurga, gavurga, buğday kavurması, çerez

Buğdaydan yapılmış kavurga

Kavurganın enerji değeri hangi tahılla yapıldığına, içine süt konup konmadığına ve kavurma işleminde yağ kullanılıp kullanılmadığına göre değişiyor:

  • Mısırla yapılan sütlü kavurga 435 Kcal (1 porsiyon, 100 gram)
  • Buğdayla yapılan sütlü kavurga 425 Kcal (1 porsiyon, 100 gram)
  • Mısırla yapılan sütsüz kavurga 405 Kcal (1 porsiyon, 100 gram)
  • Buğdayla yapılan sütsüz kavurga 395 Kcal (1 porsiyon, 100 gram)

Kavurga yapmak için kullandığınız tahılı kuru ısıda rengi değişene kadar pişirin: Kararana kadar kavurmayın. Tuz kullanmamaya özen gösterin.

mısır kavurga

Mısırdan yapılmış kavurga

Süt kullanmadan yaptığınız 2 yemek kaşığı kadar mısırlı veya buğdaylı kavurgayı diyetinizdeki 1 orta dilim ekmek yerine kullanabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Buğdaylı ya da mısırlı kavurgayı süt kullanarak yaptıysanız diyetisyeninize danışarak ara öğünlerinizden birinde 3 yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

232 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »