Herhangi bir dişin bulunduğu kemikten koparak çıkması avulsiyon olarak tanımlanıyor. Çocuklarda daha sık görülen avulsiyon; düşme, çarpma ve kaza (bisiklet, scooter vb). gibi durumlarda ortaya çıkabiliyor.

dişler, büyük diş, beyaz

Avulse olan dişe yapılabilecek çeşitli tedaviler bulunuyor. Ağızdan ayrılan dişin hekimine uygun şekilde götürülmesi tedavinin verimli bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor.

süt, ayran, kefir, beyaz

Kaza sonucu çıkan daimi dişin;

  • en kısa süre içerisinde,
  • olay anında hemen çıktığı bölgeye yerleştirilemezse; soğuk süt içerisinde ve
  • kök yüzeyine dokunulmadan getirilmesi tavsiye ediliyor.

süt, soya sütü, içecek

+4 derecedeki soğuk sütün; tükürük, musluk suyu ve serum fizyolojik gibi taşıma ortamlarından daha uygun olduğu çalışmalarda belirtiliyor. Dişin ilk yarım saat içerisinde getirilmesi de yine tedavide başarıyı artırıyor.

bebek, çocuk, bağlanma, bebeklerde bağlanma,güvenli bağlanma, anne, anne çocuk, sevgi

Çocuklarda ön dişlerde avulsiyon yetişkinlere göre daha sık görülen bir travma çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Avulsiyon ile karşılaştığınızda yapmanız gereken; sakin kalıp doğru adımları takip etmek ve en kısa sürede diş hekiminize ulaşmak olacaktır.

çocuk, bisiklet, skutır, scooter, oyun, dışarı çıkmak, arkadaş, oyun arkadaşı, cocuk spor, çocuk aktivite, sokak

Avulse olan dişin tedavisi bu dişin belirli süre splintlenerek yeniden stabil kalması sağlanarak yapılıyor. Sonrasında kanal tedavisi ile dişin yeniden kullanıma kazandırılması amaçlanıyor. Bu süreçte diş hekimi takibine devam edilmesi önem taşıyor.

kız, kız çocuğu, arkadaş, arkadaşlık, çocukta spor, sokakta egzersiz, gözlük, skutır, scooter

Çocuklarda diş değişim dönemlerinin olduğundan buradaki yazımda bahsetmiştim. Bu dönemlerden süt dişlenme döneminde oluşan avulsiyon yaralanmaları için dişin yeniden yerine yerleştirilmesi ise tavsiye edilmiyor. Süt dişi altındaki daimi dişin sağlığı açısından reimplantasyon (dişin yeniden yerine yerleştirilmesi) tehlikeli görülüyor.

çocuklar, arkadaşlar, oyun, oyun parkı, çocuk oyunları, renkler, eğlence, park

Süt dişlerinde avulsiyon olduğunda yapılabilecek tedaviler var. Diş, soketinden ayrıldığında oluşan boşluk zamanla diğer süt dişleri tarafından kapatılırsa daimi dişlerde çapraşıklık oluşabiliyor. Bu boşlukların kapanmasını önlemek için yer tutucu uygulaması yapılabiliyor.

kız çocuğu, kız, çocuk, diş, pembe, kazak, süt dişi

Avulsiyon yaralanması ile karşılaşırsanız dişi; soğuk süt içerisinde muhafaza ederek en kısa sürede diş hekimine başvurmanız doğru bir tedaviye yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

1.248 kez okundu

Diş Hekimi Meryem Çoban

Meryem Çoban, 2018 yılında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Özel muayenehanede görev yaptıktan sonra devlet hastanesi bünyesinde diş hekimliği yapan Meryem Çoban, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir