Obezite ile yaşayan veya ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, alkol tüketmekten kaçınabiliyorlar.

baskül, kantar, tartı, boy ölçer, kilo verme, zayıflama

Enerji değerinin yüksek olması, kana hızlı karışması, kan şekerini düşürmesi ve meze, cips, çerez gibi eşlikçilerle birlikte tüketilmesi nedeniyle alkollü içecekler, ağırlık kaybını zorlaştırabiliyor.

alkol, içki, alkollü içecek, şarap

Bu nedenle alkollü içeceklerin miktarlarının ve tüketim sıklıklarının düzenlenmesi gerekiyor.

alkol, içki, alkollü içecek, Jack Daniel's, viski

Votka, viski, cin ve rom gibi içeceklerin alkol oranları yüksek olmasına karşın enerji değerleri göreli olarak düşüktür.

alkol, içki, alkollü içecek, kırmızı şarap, çikolata

Kırmızı, roze ve beyaz şarap ile şampanyanın alkol oranları orta düzeyde yüksek olmasına karşın enerji değerleri yine göreli olarak düşüktür.

karın, kabızlık, turuncu, kadın, çiçek, mide, miğde, bağırsak, barsak

Kadınların vücut yağ oranlarının yüksek olması ve midelerindeki alkolü metabolize eden enzimin az salgılanması nedeniyle kadınlar günlük 15 gramdan, erkekler ise 30 gramdan fazla alkol tüketmemelidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Alkollü içeceklerin kalori tablosuna burada yer alan içeriğimden ulaşabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

267 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir