Kiraz sapı (Cerasus avium); ilaç, çay ve besin takviyesi olarak kullanılıyor. Kiraz sapı  izoflavanoit, tanen ve potasyum tuzu içeriyor. Kiraz sapının kurutulmuş formu kullanılıyor.

kiraz, kırmızı meyveler, yaz meyvaları

1 • Kiraz sapının tıbbi etkileri neler?

muz, portakal, kiraz, pazar, manav, meyve sebze

2 • Kiraz sapı ağırlık kaybını destekliyor mu?

Kiraz sapının ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

3 • Kiraz sapı nasıl kullanılıyor?

Kiraz sapından çay hazırlayarak günde 3 kupa içebilirsiniz. 2 gram kurutulmuş kiraz sapının üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10-15 dakika demlemenizi öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Kiraz sapı hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.199 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir