Ana vatanı Amerika kıtası olan biber, ilk kez M.Ö. 7500 yıllarında yetiştirilmiştir.

dolma biberi, dolmalık biber

Biberin; sivri biber, çarliston biberi, paprika, dolmalık biber, kırmızı biber ve domates biberi gibi çeşitleri bulunuyor.

kırmızı biber, sivri biber, acı biber, kıl biber, ince biber

Kırmızı biber; biberlerin bütün halinde kurutulması ve kırmızı renk aldıktan sonra toz haline getirilmesi sonucu elde ediliyor.

Binerin acılık derecesini ölçen araç: Scoville ölçeği

Biberin acılık derecesini ölçen araç: Scoville ölçeği

Kırmızı biber; çok acı, acı, az acı ve tatlı olarak sınıflandırılıyor. Biberlerin acılık miktarını ölçmek için Scoville ölçeği kullanılıyor.

dolma biberi, dolmalık biber

Kırmızı biber; A vitaminiC vitaminiriboflavinB6 vitaminiE vitaminipotasyum ve manganez içeriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca içeriğinde bulunan kapsaisin nedeniyle kırmızı biber, metabolik hızı artırıyor. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

863 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir