Steroit hormonları arasında yer alan kortizol ve kortizon her ne kadar benzer isimlere sahip olsalar da fizyolojik açıdan farklı görevler yapıyor.

laboratuvar sonucu, kadın doktor, hekim, kan, tetkik, analiz

Kortizol

Adrenal bezler tarafından üretilen kortizol, stres yönetimi, metabolik denge, kan şekeri kontrolü ve bağışıklık sistemi modülasyonu gibi önemli görevler üsteniyor.

kadın, iş, iş yeri, patron, sinir, öfke, stres, çalışma, yorgun, baş ağrı

Stres hormonu adıyla da bilinen kortizol, stres durumunda salgılanıyor. Kortizol, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmalarını düzenleyerek enerji üretimini ve kullanımını kontrol ediyor.

tartı, baskül, kantar, kiloölçer, oturma odası , kadın

Kortizon

Kortizon, vücutta kortizol tarafından sentezleniyor. İlaç formunda olan kortizon, medikal tedavide kullanılıyor. Anti-enflamatuar ve immunosüpresif (bağışıklık sistemini baskılayıcı) özelliklere sahip olan kortizon, iltihabi hastalıkları tedavi etmek, bağışıklık sistemini düzenlemek ve alerjik reaksiyonları kontrol altına almak amacıyla kullanılıyor.

diyetisyen, hasta, kadın, doktor, tansiyon, tansiyon ölçüm aleti

Prednol, deltakortil, hidrokortizon, dekort gibi sentetik kortizonlar medikal uygulamalarda sıklıkla kullanılıyor.

ilaç, eczane, farmakoloji, eczacı

Özetle kortizolün vücutta üretilen doğal bir hormon olduğunu, kortizonun ise kortizol tarafından sentezlenen yapay bir bileşik olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

671 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir