Sağlık sorunlarının tıbbi müdahalelerle değil, daha geniş bir sosyal, psikolojik ve kültürel bağlam içinde ele alınması gerektiğini savunan demedikalizasyon, tıbbi uygulamaların azaltılması veya sınırlanması anlamına geliyor.

radyoloji, x ray, ışın, doktor, hasta, hastane, görüntüleme yöntemi

Tıp endüstrisinin aşırı teşhis ve tedaviye karşı bir eleştiri olarak da görülen bu yaklaşım sağlık sorunlarının yalnızca tıbbi etmenlerle değil toplumsal, ekonomik, kültürel ve psikolojik durumlarla beraber ele alınması gerektiğini savunuyor.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

Tıbbi tedavinin gereksiz yere uygulanmaması ve hastaların sık sık tıbbi müdahalelere tâbi tutulmaması gerektiğini yüksek sesle dillendiren demedikalizasyonun uygulanması ve etkileri toplumdan topluma ve sağlık sistemi içindeki dinamiklere göre değişiyor.

352 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir