Atların tüketime uygun dokuları, bazı Orta Asya ülkelerinin temel besinlerinden biridir.

Çin bayrağı, Çin hükümeti, ÇHC, PRC, China, maps, harita

At hangi ülkelerde kasaplık hayvan olarak yetiştiriliyor?

At eti Çin ve Kazakistan başta olmak üzere Meksika, Moğolistan, Rusya, ABD, Kanada, Brezilya, Avustralya ve Kırgızistan’da1 üretiliyor.

at eti konservesi

Tataristan’daki bir markette satılan at eti konservesi2

Lezzet açısından sığır etine son derece benzediği1 belirtilen at eti, dana etini andıran hafif şekerli bir tada sahiptir.

kırmızı et, büyükbaş hayvan eti, kasaplık et, kurban, protein ihtiyacı

İslam’da ve Yahudilikte geviş getiren çift tırnaklı hayvanların tüketilebileceği belirtiliyor. Tarihsel süreç içinde atın askeri ve sivil alanda yoğun olarak kullanılması ülkemizde atın kesilerek tüketilmesine yönelik önyargı oluşturmuş olabilir.

horse, at, at eti, tek tırnaklı, tek toynaklı

Atın toplum içindeki konumu günümüzde değişmiş olsa da at etinin tüketilmesi hususunda mesafeli tutum, Anadolu coğrafyasında hâlâ devam2 ediyor.

Et, kırmızı et, kesme tahtası

At eti hangi besin ögelerini içeriyor?

Yağ içeriği en düşük etlerden olan at etinin 100 gramı; 21 gram protein, 5 gram yağ, 52 mg kolesterol ve 3,8 mg demir içeriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi, TGK, TOB

Türk Gıda Kodeksi’nde at eti diğer kasaplık hayvanlar içinde gösteriliyor. Ambalajlı et ürünlerinin içinde hangi hayvan etlerinin ne oranda bulunduğu bilgisinin, etiket üzerinde belirtilmesi zorunludur.

kırmızı et, büyükbaş hayvan eti, kasaplık et, kurban, protein ihtiyacı

At etinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri var mı?

Besin amacıyla yetiştirilmeyen atlar, sağlığı tehdit edebiliyor. Atların kemik, kas ve eklem iltihaplarında yaygın olarak Fenilbutazon isimli NSAİ (streroit içermeyen iltihap önleyici) ilaç3 kullanılıyor. Bu eti tüketen bireylerde aplastik anemi ve sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle at etleri, Fenilbutazon başta olmak üzere diğer ilaçlar açısından test edildikten sonra kesilmelidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Satın aldığınız besinlerin etiketlerini okumanızı öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1en.wikipedia.org/wiki/horse_meat
2tr.wikipedia.org/wiki/at_eti
3provet.com.tr/wp-content/uploads/2018/01/Equi-ButazonProspektus.pdf
2.255 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »