Ejderha gözü olarak da isimlendirilen longan meyvesi, adını kabuğu soyulduğunda andırdığı göz küresinden alıyor.

longan, ejderha gözü meyvesi

Küçük, yuvarlak ve sert çekirdeği bulunan longan, taze ya da kuru meyve olarak kullanılabiliyor.

Liçi, liçi meyvesi, mersin liçisi

liçi meyvesi

Liçi meyvesiyle kıyaslandığında longan meyvesinin daha az sulu olduğu, serin iklimlerde yetişebildiği ve kuraklığa daha dayanıklı olduğu belirtiliyor.

longan, ejderha gözü meyvesi

kurutulmuş longan meyvesi

Tropikal iklime sahip olan Alanya’da longan meyvesi yetiştiriliyor. Potasyum ve bakır yönünden iyi bir kaynak olan bu meyve A, B1, B2, B3, C vitaminleri, fosfor, magnezyum, kalsiyum, manganez, demir ve çinko içeriyor.

longan, ejderha gözü meyvesi

Güçlü antioksidan kapasiteye sahip olan longan meyvesinin kalp sağlığını korumada ve hipertansiyonda yararlı etkilerinin bulunduğu belirtiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa 1 değişim meyve yerine 4 adet (100 gram) taze longan ekleyerek diyetinize devam edebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

734 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir