Bel çevresinde kalınlaşma, kan yağlarında bozulma, kan şekerinde ve tansiyonda yükselme ile karakterize bir sağlık sorunu olan metabolik sendrom kalıtımsal ve çevresel etmenler tarafından şekilleniyor.

oje, mezura, kadın, karın, göbek, obezite

Metabolik sendromu olan bireylerde tip 2 diyabet gelişme riskinin beş, aterosklerotik kalp hastalığı riskinin iki kat daha fazla olduğu¹ bildiriliyor.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

Metabolik sendromla ilişkili rahatsızlıklar şöyle bildiriliyor:

Kan şekeri, trigliserit, ürk asit, hepatik transaminaz ve CRP yüksekliği ile HDL kolesterol düşüklüğü de metabolik sendromun laboratuvar bulguları arasında yer alıyor.

laboratuvar, araştırma, çalışma, biyokimya, hormon, enzim, tahlil, hekim

Önemsenmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olan metabolik sendrom, erişkin Türk toplumunun %30-35’ini etkiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Metabolik sendromun tedavisinde tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltmak hedefleniyor. Bunun için yeterli-dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin artırılmasını içeren¹ yaşam biçimi değişikliği öneriliyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹metsend.org/sayfa/metabolik-sendrom-nedir.html
1.062 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir